Француските пратеници добија cмpтни зakaни поради најавата за задолжителна вакцинација за посета на јавни места

t

Десетици француски пратеници добија смртни закани од некои демонстранти против вакцините, во време кога парламентот почна да расправа дали граѓаните ќе мора да покажат потврда за вакцинација доколку сакаат да влезат во кино, ресторан или воз, јавува Ројтерс.

Новиот закон со кој ќе се укине опцијата за покажување негативен тест и ќе се воведе задолжителна вакцинација на јавни места, го поддржаа речиси сите партии и речиси е сигурно дека вечерва или утре ќе биде усвоен од Долниот дом на парламентот, додава Британската новинска агенција.

Франција има речиси 90 отсто од ревакцинираните граѓани на возраст над 12 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД: Не поддржуваме украински напади на руска…

Американската администрација не поддржува напади на вооружените…

Француското разузнавање бара откажување на церемонијата за…

Генералниот директорат за внатрешна безбедност на Франција…

По нападот во Москва, Франција го покрена…

Француската влада го покрена нивото на тревога…

Франција го казнила Гугл со 250 милиони…

Француското тело за набљудување на конкуренцијата во…

Француски политичар: Армијата да ја одбие наредбата…

Лидерот на француската партија „Патриоти“ и кандидат…