Објавено на:

Фудбалер на Манчестер Јунајтед обвинет за силување на 18 годишна студентка

t

Англискиот фудбалер Мејсон Гринвуд беше испрашуван во текот на ноќта од полицијата откако беше уапсен поради наводи за силување и напад.

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед (20) остана во притвор рано денеска, откако вчера беше приведен по вознемирувачките слики и видеа објавени на социјалните мрежи во кои се тврди дека нападнал 18-годишна студентка.

На снимките се чинеше дека жената е крвава и со модринки. Друга објава вклучува гласовна снимка од разговор меѓу маж и жена, датиран од октомври минатата година, кој наводно ја прикажува хронологијата на жената која била нападната.

Само неколку часа откако пораките се појавија и се шират низ социјалните мрежи, неговиот клуб објави соопштение во кое се вели дека е свесен за нив и дека тие бараат „за да се утврдат целосните околности“.

Во него се додава: „Манчестер Јунајтед не одобрува насилство од кој било вид.“

Жената беше интервјуирана од службеници во цивилна облека во нејзиниот семеен дом вчера попладне.

Портпаролот на полицијата во Манчестер изјави дека тие започнале истрага откако биле „свесни за сликите и видеата на социјалните мрежи на интернет објавени од жена која пријавила инциденти на физичко насилство“.

Тој додаде: „По истрагите, можеме да потврдиме дека маж на околу 20 години е уапсен под сомнение за силување и напад. Тој останува во притвор на распит. Истрагите се во тек.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ХОРОР! Наставник сексуално вознемирувал 13 годишно…

Наставник сексуално вознемирувал 13 годишно девојче? -…

Уапсен британски пратеник осомничен за силување и…

Британскиот конзервативен пратеник Криспин Блант потврди дека…

Драма во населба Аеродром, се обидел да…

Синоќа околу 22 часот во СВР Скопје…

Закана за бомба на аеродромот во Манчестер…

Британската полиција и пожарникарските екипи ја преполнија…

(Фото+видео) Масовни протести за поддршка на Палестина…

Пропалестински протести се одржуваат низ Велика Британија,…