Фajзeр сака да бoцкa и деца под 5 години

t

Американската агенција за храна и лекови (FDA) од фармацевтската компанија „Фајзер“/„БајоНТех“ побарала да аплицира за одобрение за итна употреба на вакцината против Ковид-19 за деца на возраст под 5 години, јавува Агенција Анадолија.

Повеќе од 1,6 милиони деца под 4-годишна возраст во Соединетите Американски Држави (САД) се заразени со Ковид-19.

„Фајзер“/„БајоНТех“, на барање на ФДА, аплицира за одобрение за итна употреба на две дози вакцина против Ковид-19 за деца на возраст од 6 месеци до 5 години.

ФДА на 15 февруари ќе дискутира за апликацијата на „Фајзер“/„БајоНТех“ за одобрение на итна употреба на вакцината против Ковид-19 за оваа возрасна група.

Фармацевтските компании продолжуваат со тестовите за трета доза вакцина против Ковид-19 за оваа возрасна група.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп од Тексас: Вратете ме во Белата…

Претседателските избори во САД во 2024 година…

Следната студена војна ќе биде меѓу САД…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

(Видео) Хорор во Мисисипи: Бајден прогласи вонредна…

По разорното торнадо што го погоди југот…

САД ги преминаа сите граници на пристојност

Соединетите Американски Држави, во обид да воспостават…