Објавено на:

Холандија повторно ја отвора својата амбасада во Киев

t

Холандија денеска повторно ја отвора својата амбасада во Киев, соопшти холандското Министерство за надворешни работи.

-Мал тим на амбасадата во Киев ќе соработува блиску со украинските власти и со други партнерски земји чии службеници се вратени, напиша на Твитер холандскиот министер за надворешни работи Вопке Хоекстра.

Тој нагласи дека важно е неговата земја да ѝ пружи поддршка на Украина на терен.

Холандија го повлече својот дипломатски персонал од Украина, два дена по почетокот на руската инвазија на 24 февруари.

Минатата недела, земјата повторно ја отвори својата амбасада во Лавов, во западниот дел на Украина.

Амбасадата на Холандија во Киев извесно време нема да дава конзуларна помош.

Неколку други европски држави, вклучувајќи ја и Франција, неодамна објавија за повторно отворање на своите амбасади во Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на…

Началникот на Генералштабот на иранските вооружени сили…

Израелските власти ја поздравија противвоздушната одбрана: Успешно…

Израелските власти денеска ја поздравија, како што…

Мосад соопшти дека Хамас ја одбил понудата…

Израелската разузнавачка агенција Мосад соопшти дека палестинското…

Доби зет: Се омажи ќерката на Бранко…

Ќерката на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, Марија…

Хамас: Нападот на Иран врз Израел е…

Палестинската милитантна група Хамас денеска соопшти дека…