Холандската влада конечно положи заклетва по рекордни 299 дена од изборите

t

Четвртата влада на холандскиот премиер Марк Руте денеска положи заклетва по рекордните 299 дена од последните избори и една година откако неговата претходна администрација беше принудена да поднесе оставка.

Новата коалиција вети дарежливи средства за одржлива енергија, домување, грижа за деца и образование, но прво ќе треба да се справи со здравствената криза бидејќи варијантата омикрон доведе до рекорден број на нови инфекции.

Новата влада до петок ќе треба да одлучи дали ќе го ублажи остриот заклучување и покрај бранот нови случаи на Ковид-19.

Иако коалицијата ја сочинуваат истите четири партии кои беа на чело на владата од 2017 година, беа потребни речиси 10 месеци за повторно обединување по неуспешните избори на 17 март 2020 година, поради сè помалата подготвеност за компромиси, пренесува Танјуг.

Минатиот месец, партиите конечно се договорија за договор за формирање влада и оставија зад себе долгогодишно штедење со серија нови планови за трошење поттикнати од ултра ниските каматни стапки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стотици животи на болните од рак зависат…

Акцелераторот за зрачење на болните од рак…

Владата скрати два милиони денари за рано…

Два милиони денари помалку ќе даде Владата…

(Видео) Македонците се загреваат за вечерва: Ечи…

Група македонски навивачи се загреваат за вечерашниот…

“Спремајте дијазепамите”: Ќе треба да се помачиме…

Македонската ракометна репрезентација по стартниот пораз од…

Утре протест пред Влада за да се…

Утре, на 13 јануари, во 16 часот…