Холандската влада конечно положи заклетва по рекордни 299 дена од изборите

t

Четвртата влада на холандскиот премиер Марк Руте денеска положи заклетва по рекордните 299 дена од последните избори и една година откако неговата претходна администрација беше принудена да поднесе оставка.

Новата коалиција вети дарежливи средства за одржлива енергија, домување, грижа за деца и образование, но прво ќе треба да се справи со здравствената криза бидејќи варијантата омикрон доведе до рекорден број на нови инфекции.

Новата влада до петок ќе треба да одлучи дали ќе го ублажи остриот заклучување и покрај бранот нови случаи на Ковид-19.

Иако коалицијата ја сочинуваат истите четири партии кои беа на чело на владата од 2017 година, беа потребни речиси 10 месеци за повторно обединување по неуспешните избори на 17 март 2020 година, поради сè помалата подготвеност за компромиси, пренесува Танјуг.

Минатиот месец, партиите конечно се договорија за договор за формирање влада и оставија зад себе долгогодишно штедење со серија нови планови за трошење поттикнати од ултра ниските каматни стапки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…

Десничарската партија на Герт Вилдерс победи на…

Партијата за слобода на Герт Вилдерс повеќе…

Илјадници протестираа законот за амнестија на каталонските…

Договорот за амнестија го склучи Социјалистичката партија…

Лидерот на опозицијата во Израел му порача…

Премиерот мора да биде заменет со стабилна…

Новата словачка Влада најавува нови даноци

Новата словачка Влада планира да ги зголеми…