Објавено на:

Хорор во Италија: На брод полн со дрoгa прoнajдeн зaклaн србин

t

Во Џенова запленети се над 400 килограми кокаин, кој бил скриен во контејнер во кој имало кафе од Бразил, а на бродот МСЦ Аделаида, освен дрога, бил пронајден и заклан морнар (50), државјанин на Србија, јавува „Џенова“. 24″.
Според италијанските медиуми, на бродот биле запленети точно 445 килограми кокаин.

„Камионот MSC Adelaide вплови во пристаништето во Џенова во неделата. Со детален преглед е утврдено дека дрогата била во контејнер каде имало кафе, имало речиси 450 килограми дрога, која била обложена во некои кеси“, пренесуваат локалните медиуми и додаваат:

„Истражителите уапсија двајца мажи, кои ги нашле на бродот. Станува збор за Кулмва Камал и Фабио Папе. Потоа еден од нив бил фатен како зема кеси од контејнер кој бил ставен во просторот за видео надзор. Вредноста на запленетата дрога на пазарот би била 30 милиони евра“.
Италијанските медиуми пишуваат дека по контролата на бродот е пронајдено тело на Србин.

„Заклан е српски морнар, му го пресекле грлото. Наредена е обдукција, по што ќе се знае како е заклан“, пишува „Џенова 24“.

Италијанските медиуми наведуваат дека се истражува смртта на Србинот, а не е исклучена можноста тој да се самоубил.
„Оружјето, ножот или можеби секачот со кој му го пресекол грлото на морнарот не се пронајдени, а неговите колеги од бродот во полиција рекле дека најверојатно се самоубил. Овие нивни наводи детално се проверуваат“, пишуваат медиумите.

Италијанскиот РАИ наведува дека дрогата вредна 30 милиони евра пристигнала на брод кој пловел од Бразил. Пред Џенова, тој брод вплови во пристаништата Лас Палмас и Валенсија во Шпанија и италијанското пристаниште Специја, недалеку од Џенова.

Дрогата била спакувана во 14 кеси и скриена во контејнер со кафе, наведува РАИ.
Од РАИ тврдат дека според првите информации од истрагата, случајот со шверц на дрога и смртта на српскиот морнар не се поврзани.

Дрогата била откриена кога било забележано сомнително однесување на маж, кој се обидел да однесе кутии од бродот до дел од пристаништето кој не е покриен со безбедносни камери.
Според медиумите, истрагата е во тек.

„Истрагата на обвинителот, координирана од заменик-обвинителот Федерико Маноти, продолжува, а во моментов е во тек потрагата по соучесници. Бродот ќе остане закотвен во пристаништето неколку дена, за да се овозможи истрага – додаваат оттаму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРАВО: Италија отвара Музеј на Холокаустот во…

Музеј посветен на сеќавањето на Холокаустот постои…

Арсовска на средба со италијанскиот амбасадор: Продолжуваме…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска…

Млада кичевчанка фатена дома со ќеса и…

На 16.03.2023 во 19.40 часот полициски службеници…

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

Акција на МВР: Пронајдена дрога, приведени лица…

Двајца уапсени денеска во Скопје поради недозволена…