Хрватите со провокација: Го ставија Тесла на монета, ќе има ли реакција од Србија

t

На денешната седница на Хрватскиот национален совет за еврото, претставени се избрани дизајни од националната страна на хрватските монети во евра и центи.

Кога Хрватска ќе го усвои еврото, на монетите ќе стои дизајнот на мотивот што ќе ја претставува Хрватска – рече премиерот Андреј Пленковиќ на почетокот на седницата.

– Ликот на Никола Тесла доби најмногу гласови. Избраните мотиви се шаховска табла, географска карта, куна, Никола Тесла и глаголица – рЌе има географска карта за две евра, Тесла за 50, 20 и 10 центи, а глаголица за помали апоени. Шаховски мотиви ќе има на сите деноминации.

Хратска и Србија се во спор за тоа чии е научникот.Оваа ситуација многу наликува на спорот што го имаат Македонија и Бугарија за Гоце Делчев. Инаку Никола Тесла е Србин по националност,православен кој е роден во Лика која е во денешна Хрватска а тогашна Австро Унгарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

(Видео) Знаевте ли дека Лорд Волдеморт е…

Александар Вучиќ на својот профил на ТикТок…