Хрватска ја призна грешката: Ја повлекува спорната монета на еврото

t

Стјепан Прањковиќ, авторот на хрватската монета со ликот на куната, за која се тврди дека е плагијат, се огласи и најави дека ја повлекува својата паричка.

Да потсетиме, се работи за монета на која има куна. Како што се испоставило, куната била преземена од фотографија од британски фотограф без дозвола.

„Охрабрен од непријатната атмосфера, како и од притисоците на кои сум изложен во однос на дизајнот на реверсот на монетата од едно евро со мотивот куна, решив да го повлечам предлогот за дизајн на овој мотив и да се откажам од какви било права“, рече Прањковиќ. писмено до Комисијата за пари на CNB.и, пренесува Медиа Сервис.

„Немав намера да повредам ничии чувства, затоа им се извинувам на сите, особено на Хрватската народна банка, Владата и хрватската јавност“, изјавил Прањковиќ, пренесуваат хрватските медиуми.
Да потсетиме, Прањоковиќ за својата работа добил 70.000 куни. Автор е на две второпласирани дела за кои два пати добил 35.000 куни. Вкупно, значи, 140.000 куни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија: Матурант почина на екскурзија во Прага

Матурант од гимназијата „Мате Балотa“ од Пореч…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Угостител од Хрватска нуди 2.000 евра плата…

Ресторан од централна Истра, чиј објект работи…

Македонец и Босанец ограбиле жена од старечки…

Загрепската полиција ја завршила истрагата за 29-годишен…

Српско-хрватска банда фатена во меѓународна акција –…

Хрватската полиција неодамна учествуваше во меѓународна акција…