Хрватскиот претседател го смрзна НАТО: Хрватска нема намера да војува за корумпираната Украина, ќе го повлечеме и последниот хрватски војник

t

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ, изјави дека не знае ништо за можниот судир во Украина, потенцирајќи дека неговата земја нема да на ниту еден начин да се инволвира во било каква воена акција.

– НАТО ја зголемува безбедноста, ние не мораме ништо да направиме околу тоа, ниту, пак, ќе направиме нешто во иднина. Доколку дојде до ескалација ќе го повлечеме и последниот хрватски војник. Тоа нема врска со Украина, туку со политиката на Бајден (Џо), во што гледам конзинстентност и опасно однесување. Ова се случува во предградието на главниот град на Русија, а постојат начини да се сочува Украина, барем во 99 отсто – вели Милановиќ.

Хрватскиот претседател вели дека администрацијата во САД е под притисок цврсто да се претстави пред руските интереси.

– Кога си замина Трамп, кого демократите го напаѓаа дека се однесува како дадилка кон политиката на Путин, новата администрација е под постојан притисок од „јастребите“ во Републиканската партија, кон Русија да се однесуваат цврсто. Можам да го видам интересот на Русија, како и интересот на Украина. На Украина местото не и е во НАТО. Тоа е една од најкорумпираните земји во светот. Потребен е мир, да ја смириме политичката тензија и затоа Хрватска нема да учевствува во тоа – додаде Милановиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Такер Карлсон: На Бајден му се ближи…

Американскиот новинар Такер Карлсон ја коментираше здравствената…

Приведен арачиновец баран со потерница поради убиство…

Приведен е арачиновец баран со потерница за…

Сиљановска ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор…

Претседателката денеска ги прими акредитивните писма на…

Сестрата што изнесуваше цитостатици од Онкологија доби…

Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е…

Струмичанец со тројца малолетници нападна брачен пар

Полицијата го сомничи Е.М. (37) од Струмица…