Објавено на:

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во Русија е ист како тој што падна во Загреб пред неколку месеци

t

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск во руската област Тула, во која беа повредени три лица. Како што пренесуваат руските медиуми, на местото на несреќата експлодирал украинскиот дрон „Ту-141 Стриж“. Станува збор за истиот дрон кој минатата година се урна во Загреб, а тоа го потврдил и воениот аналитичар Горан Реџеповиќ, пренесува N1 Hrvatska.

Да потсетиме, на 10 март 2022 година во близина на студентскиот дом „Стјепан Радиќ“ во Загреб се урна беспилотно летало.

„Тоа е истиот дрон кој падна во Загреб, а Тула е центар на руската воена индустрија“, вели Реџеповиќ.

Тој додава дека станува збор за дрон од советско производство, кој бил произведен во Харков, Украина, за време на Советскиот Сојуз.

Руските медиуми објавија дека дронот бил вооружен со експлозив, а Реџеповиќ појасни колку експлозив всушност може да носи овој дрон и колкава штета може да предизвика.

„Може безбедно да носи 100 килограми експлозив. Ако е во прашање ‘мек’ предмет, ако на пример не е бункер, може да предизвика штета. Но, тоа е само еден дрон и е повеќе симболично отколку вистинско уништување. Ова ја покажува способноста на Украина да навлезе длабоко во руска територија“, заклучува воениот аналитичар во интервјуто за N1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Цела Црна Гора и БиХ, како и…

Земјите од регионот се уште се под…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Хрватска испраќа канадер со два екипажи во…

Министерството за одбрана на Република Хрватска испраќа…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…