Хрват со нож си ја убил мајка си, па крвав ги напаѓал соседите

t

Утринава околу 9:15 часот во семејната куќа во Вела Лука во Хрватска, пронајдено е мртво тело на 67-годишна жена.

Според се уште неофицијални информации, синот ја убил мајката. Се работи 34-годишниот син на А.Ш.


Соседите синоќа слушнале викање

Како што дознава хрватски Индекс, соседите синоќа слушнале викање, но, како што велат, не реагирале бидејќи било вообичаено. Синот често се карал со мајка си, велат соседите.

По убиството, младиот човек физички ги нападнал мештаните на улица. Нападнал и сопственик на ресторан. Сопругата на нападнатиот сопственик на угостителскиот објект изјавила дека А.Ш. целата била во крв и дека нејзиниот сопруг бил нападнат од зад грб.

„Го нападна мојот сопруг одзади, мојот сопруг се бореше со него, а потоа младиот човек побегна.

„Слушнавме дека нападнал еден наш сонародник, а потоа на педесетина метри од местото каде што живее тој сонародник, го нападнал мојот сопруг од зад грб. Мојот сопруг се борел со него, а потоа младиот човек побегнал, а сопругот тргнал по него. Наскоро тој беше нападнат друг човек што го знаеме, сопругот истрча да му помогне на тој човек, а младиот човек побегна.

Подоцна бил приведен од полиција, се се случило за пет минути . Во моментот на нападот младиот човек бил целиот со крв, најверојатно нападот се случил по убиството. Тој го нападна мојот сопруг без причина, со грб, тупаници, и имаше операција на ‘рбетот. Беше шокиран, истрауматизиран, но и повреден“, изјави сопругата за Дубровачки весник.

Мајка по потекло од Бразил, таткото бил на брод во моментот на убиството
Полицијата набрзо во семејната куќа го открила мртвото тело на мајката (67). Набргу го пронашле и го привеле А.Ш.

Полицијата води истрага во семејната куќа во која се случи убиството. Истрагата ја води окружното државно обвинителство.

Мајката била по потекло од Бразил и се омажила за морнар во Вела Лука. Тој, според неофицијални информации, бил на брод во моментот на убиството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

РПЦ: Му благодариме на Бога што ја…

Светиот синод на Руската православна црква го…

Најавите за поскапување на струјата веќе втор…

Кои и колку општини формирале јавни претпријатија…

(Фото) Пролетната работна акција на Град Скопје…

Пролетната работна акција на Град Скопје и…

ЦУК со апел до граѓаните по најавата…

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи…

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…