Денес православните христијани го слават Христовото раѓање – Божиќ

t

Православните христијани денеска го слават Христовото раѓање – Божик, еден од најрадосните празници.
По повод големиот христијански празник Рождество христово богослужби се одржуваат во сите парохиски цркви.

„Честитајќи ви го Божик, на сите чеда на Македонската Православна Црква, овде во Татковината и насекаде по светот, како и на сите луѓе со добра волја, ви посакуваме мир и изобилни дарови од Новородениот Богомладенец, поздравувајќи ве со радосниот поздрав: Христос се роди! Честито и благословено Новото Лето Господово!“ – рече во божиќната порака поглаварота на МПЦ ОА г.г. Стефан.

Покрај одењето во црква традиција за Божик е да се подготви богата трпеза на која се собира целото семејство.

Божик се празнува три дена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денес православните христијани го слават Христовото раѓање…

Православните христијани денеска го слават Христовото раѓање…