Објавено на:

Цената на нафтата непрекинато расте: Колку чини барел од нафта во 17 часот?

t

Светските цени на нафтата забрзаа по веста дека САД имаат намера да го прекинат увозот на суровини од Русија, покажуваат податоците на берзата.


Според податоците во 16.55 часот по московско време, цената на мајските фјучерси на марката „Брент“ се зголемила за 5,69 отсто, и изнесувала 130,22 долари за барел. Цената на априлските фјучерси на брендот „ВТИ“ скокна за 5,2 отсто – на 126,61 долар за барел.


Претходно сенаторот Крис Кунс за телевизијата Си-Ен-Ен изјави дека Вашингтон има намера да го забрани купувањето нафта од Русија. Политичарот предвидува дека оваа одлука ќе предизвика глобална енергетска криза.


Според Блумберг, САД оваа одлука ќе ја објават денеска.
Да потсетиме, историскиот максимум на цената на нафтата е забележан во 2008 година – 143 долари за барел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новак: Унгарија ќе гласа за ембарго на…

Унгарија ќе гласа за шестиот пакет санкции…

Падна цената на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата денеска паднаа под 107…

Џабе санкциите: Русија ги зголеми приходите од…

Приходите од нафтата на Русија се зголемија…

Ново зголемување на цените на нафтата на…

 Цените на нафтата на светските берзи се…

Раст на цените на нафтата на светските…

Цените на нафтата денеска скокнаа на 112…