Ципрас позитивен на Ковид-19

t

Лидерот на грчката опозиција и претседател на левичарската партија Сириза, Алексис Ципрас, на социјалните мрежи објави дека е позитивен на Ковид-19.

Тој на „Твитер“ напиша дека досега имал благи симптоми, додека неговата сопруга и децата се негативни, објави „Катимерини“.


„За среќа, Бети и децата се негативни. Засега имам благи симптоми и се надевам дека наскоро ќе бидам здрав“, напиша Ципрас.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис му посака среќа и брзо закрепнување на претседателот на Сириза.

Ципрас прими бустер доза од вакцината против коронавирус на 13 ноември минатата година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одлични вести во најновата студија на ЦДЦ:…

Американските здравствени власти објавија дека омикрон предизвикува…

Врховниот суд во Њујорк ја укина одлуката…

Судијата во Врховниот суд на државата Њујорк,…

Ситуацијата излегува од контрола: Регистрирани 2.341 новозaболени,…

Министерството за здравство информира, согласно податоците од…

За седум дена починaлe 97 лица од…

Според неделниот извештај на Институтот за јавно…

Кризниот штаб одлучи: Пократка изолација за заболените…

Втора седница на Главниот координативен кризен штаб…