Објавено на:

Чешката тенисерка депортирана од Австралија

t

Чешката тенисерка Рената Ворачова ја напушти Австралија откако ѝ беше укината визата поради здравствени причини, јави денеска агенцијата Франс прес. Ворачова денеска со авион одлетала од Мелбурн, пренесе АФП.

Ворачова беше во иста ситуација како Ѓоковиќ – невакцинирана против ковид, од Австралиската федерација доби ослободување од важечките антиковидиски прописи во земјава за да може да игра на Австралија опен, кој започнува на 17 јануари. Чешката тенисерка го прележала вирусот кон крајот на минатата година.

Ворачова пристигнала во Австралија во декември. Таа одиграла и еден подготвителен натпревар, по што во четвртокот ненадејно беше приведена и сместена во хотелот во кој престојува Ѓоковиќ, бидејќи австралиските власти ѝ ја укинаа визата.

За разлика од Ѓоковиќ, таа одлучила да се откаже од учеството на турнирот и да ја напушти Австралија.

Во интервју за чешките весници таа ги опиша условите на „притворот“.

„Сама во собата и не можам да одам никаде. Само малку, неколку сантиметри, можам да го отворам прозорецот. Обезбедувањето е насекаде, вклучително и под мојот прозорец“, изјави Ворачова, додавајќи дека „се чувствувала како во затвор“.

Австралиската гранична полиција денеска соопшти дека уште едно лице поврзано со „Австралија опен“, на кое исто така му била укината визата, „доброволно“ ја напуштило земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

Страшно: Речиси 60.000 луѓе во Кина починале…

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе…

Најтешка зима за шкотското здравство: Болниците полни…

Болниците во Шкотска се „речиси целосно полни”,…