Членството на Бугарија во шенген зоната загрозено со аферата за издавање на “златни пасоши”

t

„Специјализираното обвинителство покренува предистражна постапка во врска со сигнал за стекнување бугарско државјанство со натурализација преку инвестиции“, соопшти специјализираното обвинителство на брифинг, јави известувачот на БГНЕС.

Криминалната група е активна веќе шест години, во која најверојатно биле вклучени вработени во Агенцијата за инвестиции.


„Во периодот 2015-2021 година, организирана криминална група дејствувала за профит, а во неа учествувале и вработени во Бугарската инвестициска агенција“, соопшти обвинителството.

Загрозени се интересите на Бугарија во ЕУ и евентуалното членство во Шенген.

„Интересите на Бугарија би можеле да бидат загрозени поради членството во Шенген и ЕУ, како и со укинувањето на визите за САД. Ќе бидат известени Европската комисија и Европскиот парламент“, изјави на брифинг портпаролот на Специјалното обвинителство, Христо Крастев.

Сигналот го достави пратеникот на МРФ Хамид Хамид, а засега нема информации колку пасоши имало. Останува да видиме кои се главните виновници.

БГНЕС потсетува дека претходно денеска стана јасно дека Специјализираното обвинителство спроведува истражни дејствија во врска со таканаречените „златни пасоши“. Обвинителите влегоа во Бугарската агенција за инвестиции и ја претресоа канцеларијата на извршниот директор Стамен Јанев.

Истражувачи и обвинители има и во Министерството за правда – Управа за бугарско државјанство, МВР – Управа за миграција и Министерството за економија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Должност ни е да дадеме шанса…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во вечерашното…

Бугарија драстично ја намалува финансиската помош за…

Бугарија ја намалува помошта за Украинците кои…

Шамар од Радев и Јотова: САД и…

Шефот на бугарската држава Румен Радев рече…

Ковачев провоцира: Бугарија ја сака Македонија во…

По агресијата на Путин против Украина, интеграцијата…

(Фото) Вархеји повторно во Софија: Ги убедува…

Комесарот за добрососедство и проширување на ЕУ…