Објавено на:

Чудна анкета: Мнозинството Французи не сакаат Макрон да освои мнозинство во Парламентот

t

Секој шести Французин не сака партијата на францускиот претседател Емануел Макрон да освои мнозинство на парламентарните избори во јуни, покажа анкетата на Елабе, пренесува Ројтерс.

Анкетата покажува дека 61 отсто од француските гласачи би сакале парламентарните избори на 12 и 19 јуни да резултираат со мнозинство пратеници во опозиција на Макрон. Тој процент се зголемува на 69% кај гласачите од работничката класа и близу 90% кај екстремно десничарските и екстремно левичарските гласачи.

По победата на Макрон на претседателските избори овој месец, неговата владејачка партија се надева дека повторно ќе освои целосно мнозинство, како што беше за време на првиот мандат на Макрон. Доколку ЛРЕМ и нејзиниот сојузник од партијата Модем не освојат мнозинство, Макрон би бил принуден да склучи коалициски договор со другите партии.

Лидерот на екстремната левица Жан-Лук Меланшон изјави дека сака да биде премиер во коалициската влада која би можела да блокира или да поткопа многу од реформите што Макрон сака да ги спроведе, особено зголемувањето на старосната граница за пензионирање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Џонсон на Самитот Г7: Мора да…

Денеска беше одржан Г7 самитот во замокот…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Макрон ги дефинираше условите за посета на…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, изјави дека…