Објавено на:

Шаленберг: Позитивен чекор во нормализирање на односите меѓу Косово и Србија

t

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александар Шаленберг изјави дека во Охрид е направен уште еден чекор на патот кон нормализирање на односите меѓу Косово и Србија.


„Добри вести доаѓаат од Охрид во доцните часови. Косово и Србија направија уште еден чекор на патот кон нормализирање на односите. Ова е клучно кога станува збор за интеграцијата во ЕУ“, напиша Шаленберг на Твитер.

Тој им се заблагодари на високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Џузепе Борељ и на претставникот за дијалог на ЕУ Мирослав Лајчак за нивните постојани напори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…