Објавено на:

Шведска ќе се бори против криминалните банди со дронови

t

Шведска ќе користи модерна технологија, вклучувајќи беспилотни летала и технологија за препознавање лица и регистарски таблички, за да се бори против насилните банди, соопштија шведските владини претставници.

Новиот закон ќе ја олесни соработката меѓу полицијата и другите власти, велат тие.

Софтвер за препознавање лица ќе се користи за да се идентификуваат познати членови на банди и регистарски таблички. Полицијата во поголема мера ќе може да користи дронови.

Предлог-законот се очекува во рок од осум месеци, рече министерот за правда Гунар Штромер. Бран пукотници и експлозии ја потресуваат Шведска. Во септември биле застрелани и убиени 11 лица, а една жена загина во експлозија.

Тоа е поврзано со конфронтациите меѓу бандите вклучени во трговијата со дрога. Меѓу жртвите има малолетници, од кои голем дел се имигранти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нападнати три постари жени во Шведска, па…

Шведската полиција соопшти дека застрелала маж во…

ИДФ: Ги следиме сите дронови ландирани од…

Израелските одбранбени сили во соопштение велат дека…

Тајмс оф Израел: Иран го напаѓа Израел…

Иран лансираше десетици беспилотни летала камикази кон…

Босна и Херцеговина ќе произведува дронови-самоубијци

Министерот за одбрана во Советот на министри…

Американската морнарица им собори на Хутите 15…

Американската морнарица утрово собори 15 беспилотни летала…