Шефицата на Европската централна банка: Криптовалутите не вредат ништо

t

Шефицата на Европската централна банка: Криптовалутите не вредат ништо

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард верува дека криптовалутите се безвредни.


Лагард ги повика глобалните креатори на политики да воведат правила за заштита на неискусните инвеститори кои инвестираат во дигитални средства. Криптовалутите, особено биткоинот, изгубија повеќе од половина од рекордот од ноември 2021 година оваа година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ постигна договор: Перење на криптовалути ќе…

Европската унија постигна договор за нови правила…

Скандал во Швајцарија: Втората најголема банка прогласена…

Втората по големина швајцарска банка, Credit Suisse,…

Добри вести: Падна цената на нафтата на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 118 долари…

Шефицата на Европската централна банка: Криптовалутите не…

Шефицата на Европската централна банка: Криптовалутите не…