Објавено на:

Шефот на Пентагон го советува Иран: Лоша идеја е да ѝ се помага на Русија

t

Шефот на Пентагон Лојд Остин рече дека не го советувал Иран да ѝ пружи воена помош на Русија, нарекувајќи го тоа „лоша идеја“.


Москва и Техеран претходно ги негираа наводите на американската администрација дека се подготвува договор, како резултат на кој стотици ирански беспилотни летала би можеле да ги зајакнат руските војници вклучени во специјална операција во Украина.


„Не би го советувале Иран да го направи ова. Мислиме дека тоа е навистина, навистина лоша идеја. И тука ќе застанам“, рече Остин на прес-конференција.


Медиумите претходно пишуваа дека страните наводно разговарале за набавка на околу 300 беспилотни летала, а објавија и сателитски снимки на кои, според нив, е прикажана демонстрација на иранската технологија од страна на руската делегација.

Претходно, помошникот на рускиот лидер, Јуриј Ушаков, изјави за РИА Новости дека рускиот претседател Владимир Путин не разговарал за прашањето за испорака на беспилотни летала ниту со иранскиот претседател Ибрахим Раиси, ниту со врховниот лидер на земјата Али Хамнеи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западот сака да ја распарчи Русија и…

Западните земји отворено повикуваат на распарчување на…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…