Објавено на:

Шефот на руското разузнавање: Постојат докази дека Вашингтон и Варшава работат на воспоставување контрола врз нивните “историски имоти” во Украина

t

Шефот на руското разузнавање Наришкин: Постојат докази дека Вашингтон и Варшава работат на планови за воспоставување силна полска воена и политичка контрола врз „нивните историски имоти“ во Украина.

Според Службата за надворешно разузнавање, првата фаза на „повторното обединување“ треба да биде влегување на полските трупи во западните региони на Украина под слоганот нивна „заштита од руска агресија.“ Полска со администрацијата на Бајден разговара за модалитетите на мисијата.

Според прелиминарните договори, мисијата би била без мандат на НАТО, но со учество на „расположени држави“, иако Полска се уште не успеала да постигне договор со потенцијалните учесници во „коалицијата на истомисленици“, известуваат разузнавачите. рече.

Според Службата, планирано е контингентот да биде распореден во оние делови на Украина каде што опасноста од директен судир со руската армија е минимална, а приоритетните „борбени задачи“ на полската армија ќе вклучуваат постепено преземање контрола врз стратешките објекти. лоциран таму од Националната гарда на Украина.

Полските специјални служби веќе бараат претставници на украинската елита „наклонети кон договор“ за да формираат „демократска“ противтежа на националистите ориентирани кон Варшава, пренесува Службата за надворешно разузнавање.

Според очекувањата на полската администрација, многу е веројатно дека превентивната консолидација на западот на Украина ќе доведе до раскол во земјата – додека Варшава суштински ќе добие контрола над териториите каде што ќе влезат „полските мировници“, разузнавачки изјавија извори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина ќе добие 1,2 милијарди долари кредит…

Последниот заем го носи вкупниот износ во…

Митовски: Никогаш, никому американците не влепиле ваков…

Не дека многу ги почитувам или поздравувам…

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…

Северна Кореја отфрли разговори со „дволичните“ САД

Пјонгјанг ја отфрли понудата за продолжување на…