Објавено на:

Шефот на украинската разузнавачка служба: Путин сака да направи Северна и Јужна Кореја од Украина

t

Русија се обидува да ја подели Украина на два дела за да создаде регион под контрола на Москва откако не успеа да ја окупира целата земја, рече шефот на украинската разузнавачка служба Кирило Буданов.

– Тие се обидуваат да создадат Северна и Јужна Кореја во Украина, рече Буданов.

Тој додаде дека Украина наскоро ќе започне герилски акции на територијата под руска окупација, пренесува Би-Би-Си.

Руската војска во петокот соопшти дека отсега ќе се фокусира на „ослободување” на источна Украина, велејќи дека ги исполнила првичните цели на „воената операција” во Украина.

– Борбените способности на украинските сили се значително намалени, што ни овозможува да се фокусираме најмногу на главната цел: ослободување на Донбас, изјави во петокот заменикот-началник на Генералштабот на руската војска Сергеј Рудској.

Тој рече дека 93 отсто од територијата на регионот Луганск и 54 отсто од територијата на регионот Доњецк се под руска контрола.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Брнабиќ: Србија не е неутрална, ја осудуваме…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на…