Објавено на:

Шефот на француската разузнавачка служба ќе добие отказ заради непредвидување на руската воена операција

t

Шефот на француската воена разузнавачка служба отпуштен од работа затоа што не ја предвидел руската специјална операција.

Генералот Ерик Видо ќе ја изгуби својата работа откако беше обвинет за „несоодветни брифинзи“ кои заклучија дека е малку веројатно руските сили да започнат со својата специјална операција во Украина.

Ова доаѓа и покрај тоа што описот на неговата работа е да обезбеди разузнавачки информации за „операции, а не предумисла“ според еден воен извор цитиран од АФП – но се чини дека неговата глава се тркала за повеќе.

Емануел Макрон очигледно остана засрамен по редовниот контакт со Путин неколку дена пред руските трупи да влезат во Украина, а одделот на Видо го надгледуваше понижувачкото губење на големиот договор за подморница со Австралија по контроверзниот договор AUKUS.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз:…

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во…

Македонскиот јазик дел од реномиран француски проект:…

Македонскиот јазик е вклучен во важен француски…

И Французите штедат: Ајфеловата кула повеќе нема…

Осветлувањето на познатата Ајфелова кула во Париз…

Макрон солидарен: Ако треба Франција ќе ѝ…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска се заложи…

Македонија ќе купува системи за противвоздушна одбрана…

Министерството за одбрана пристапува кон набавка на…