Објавено на:

Шок за Западот и Украина: Дали Путин ќе ги признае Доњецк и Луганск

t

Комитетот на Државната дума за прашања на Комонвелтот на независни држави и контакти со сонародник најверојатно ќе ја разгледа нацрт-пораката до рускиот претседател Владимир Путин за неопходноста од признавање на Народните републики Доњецк и Луганск на 15 февруари, изјави шефот на Комитетот на Државната дума.

За прашањата на ЗНД, евроазиската интеграција и односите со сонародниците, Леонид Калашников изјави за ТАСС во четвртокот.


„Комитетот најверојатно ќе расправа за тоа на 15 февруари и потоа ќе го достави до Советот на Думата“, рече Калашников, кој е член на фракцијата на Комунистичката партија и еден од авторите на документот.

Во исто време, Калашников прецизираше дека само партијата „Праведна Русија – за вистината“ ја испратила својата одлука за нацрт-пораката, додека другите фракции не ги презентирале своите позиции.

Комунистичката фракција во Државната дума и нејзиниот лидер Генадиј Зјуганов во средата доставија до Државната дума нацрт-порака од Долниот дом до претседателот Владимир Путин за признавање на републиките Доњецк и Луганск.

Како што следува од нацртот, комунистите сакаат Државната Дума да му се обрати на шефот на државата „со барање да се разгледа признавањето на Доњецката Народна Република и Народната Република Луганск како независни и суверени држави“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Министерство за одбрана на Русија: Соборивме три…

Руската армија во текот на ноќта собори…

(Фото) Дејли Мејл: Победникот на Евровизија се…

Фронтменот на украинскиот бенд Калуш Оркестар, кој…

Институтот за војна: Неспособноста на Русите доаѓа…

Институтот за војна објави нова анализа и мапа на…

Убиени 150 украински војници, уништени воени упоришта…

Брифинг на руското Министерство за одбрана (15.05.2022)…

Столтенберг: Украина може да победи во оваа…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг смета…