Објавено на:

Шолц: НАТО нема да војува против Русија

t

Украина може да смета на германската поддршка, но НАТО сигурно нема да војува со Русија, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц.

Во Бундестагот побара поддршка од опозицијата за опремување на армијата.

„Претседателе Зеленски, Украина може да смета на нашата помош“, рече сојузниот канцелар Олаф Шолц пред германскиот парламент. Тој потсети дека Германија од почетокот на војната испраќа оружје и воена опрема за да учествува во невиден пакет-санкции. Како што рече социјалдемократскиот канцелар, санкциите функционираат и постепено ќе се заоструваат.

Шолц додаде дека слушнал гласови што бараат НАТО да гарантира зона на забранети летови над Украина или да испрати мировници.

„Колку и да е тешко, ние нема да ги исполниме тие барања“, рече Шолц. Мора да се избегне директна конфронтација меѓу НАТО и Русија“, и додаде: „НАТО нема да стане страна во војната“.

Според Шолц, рускиот претседател Владимир Путин во моментот ја уништува иднината на својата земја.

„Путин мора да ја чуе вистината за војната во Украина“, рече тој, „а таа вистина е: Војната ја уништува Украина. Но, војната ја уништува и иднината на неговата земја. НАТО и ЕУ се обединети како никогаш досега“, рече Шолц.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трајановски до советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Каде што…

Советникот во Советот на Град Скопје, од…

Се плаши од големи напади: Зеленски свика…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски свика за утре…

Шаќири верува дека во текот на првото…

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири…

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО: Македонката била нападната, па…

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за…

(Видео) ДАЛИ ТРАМП ЌЕ ДОНЕСЕ МИР ВО…

Поранешниот претседател Доналд Трамп во средата предложи…