Објавено на:

Шолц: НАТО не може и нема директно да интервенира во војната

t

Германскиот канцелар, Олаф Шолц изјави дека е важно да се спречи ширењето на војната во Украина во други земји, поради што „НАТО не може и нема директно да интервенира во војната“ во таа земја, пренесува АП.

Шолц рече дека Германија ќе продолжи да овозможува испорака на оружје во Украина, а една од можностите е испорака на системи од источноевропските земји кои би биле лесно и брзо употребливи.

Шолц се соочува со зголемен притисок во сопствената владејачка коалиција и главната опозициска партија да испорача тешко оружје како што се германските тенкови Леопард, додава АП.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Автобус од Скопје за Кочани остана без…

Автобус марка „мерцедес“ кој сообраќал на релација…

Лавров на прес-конференцијата неколку пати кажа Македонија…

Лавров на прес конференцијата неколку пати ја…

Во Кривичен денес пресуда за Мухамед Зеќири

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба…

Целиот регион е во потрага по Вања:…

Целиот регион, вклучително и Интерпол, се вклучи…

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ бараат оставка од Мицкоски…

Соопштение за јавноста од внатрепартиската фракција за…