Објавено на:

Шолц: Силна германска војска е неопходна за “смирување” на Путин – Не може тој да спроведува принуден мир

t

Канцеларот Олаф Шолц смета дека силната германска војска е неопходна како одвраќање против рускиот напад и го критикуваше рускиот претседател Владимир Путин дека се држи до идејата за „принуден мир“ во Украина, што според него нема да функционира.

Шолц, говорејќи од Токио, рече дека Германија се обидува да создаде поблиски врски со земјите кои ги споделуваат нејзините вредности, меѓу другото именувајќи ги Јапонија и Индија, пренесува Ројтерс.


Деглобализацијата не треба да стане изговор за протекционизам, рече тој, додавајќи дека глобалната трговија треба да продолжи да биде слободна и фер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…

Шолц: Санкциите ни штетат и нам, но…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин…

Шолц со пофалби за политиката на Меркел:…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц ја поддржа политиката на Меркел кон…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц планира да ги поттикне другите членки…

Европската унија треба да го олесни пристапувањето…