Објавено на:

Шолц: Силна германска војска е неопходна за “смирување” на Путин – Не може тој да спроведува принуден мир

t

Канцеларот Олаф Шолц смета дека силната германска војска е неопходна како одвраќање против рускиот напад и го критикуваше рускиот претседател Владимир Путин дека се држи до идејата за „принуден мир“ во Украина, што според него нема да функционира.

Шолц, говорејќи од Токио, рече дека Германија се обидува да создаде поблиски врски со земјите кои ги споделуваат нејзините вредности, меѓу другото именувајќи ги Јапонија и Индија, пренесува Ројтерс.

Деглобализацијата не треба да стане изговор за протекционизам, рече тој, додавајќи дека глобалната трговија треба да продолжи да биде слободна и фер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фајненшл тајмс: Саудискиот крал Бин Салман го…

Високи британски пратеници го опишаа пријавениот потег…

Путин: Русија и Иран „градат моментум“ во…

Двете нации соработуваат на различни полиња, од…

Иранскиот претседател пристигна во Москва

Ебрахим Раиси треба да се сретне со…

Путин: Доминацијата на западните банки се ближи…

Според рускиот претседател, новите технологии му се…