Што се случува?: Бopбената готовност на косовските специјални сили крената на највисоко ниво

t

Огромен број на припадници на косовската специјална единица, кои го подигнаа нивото на борбена готовност на највисоко ниво, се упатија во правец на Јужна Митровица, јави „Кљан Косова“, наведувајќи дека специјалната единица во недела ќе биде во готовност поради референдумот во Србија.
„Подготвени сме за секаква интервенција. Ние сме на готовност 24 часа“, изјави неименуван извор за приштинскиот портал.
Се претпоставува дека специјалната единица ќе биде присутна во сите општини со мнозинско српско население на Косово и Метохија, а порталот објави и видео на кое се гледаат оклопните возила на таа единица на автопатот Приштина-Феризај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По четири година битка со безмилосната болест,…

По долга борба со тешка болест, почина…

Косово го ратификуваше договорот со Македонија за…

Собранието на Косово го ратификуваше договорот потпишан…

Владата донесе одлука за испраќање на македонски…

Владата на Република Македонија на предлог на…

(Фото) Повторно каменувано српско училиште во Косово

Група младинци Албанци уште еднаш го каменуваа…

Стејт департмент: Разочарани сме од акцијата на…

Американскиот Стејт департмент соопшти дека е разочаран…