Што се случува?: Бopбената готовност на косовските специјални сили крената на највисоко ниво

t

Огромен број на припадници на косовската специјална единица, кои го подигнаа нивото на борбена готовност на највисоко ниво, се упатија во правец на Јужна Митровица, јави „Кљан Косова“, наведувајќи дека специјалната единица во недела ќе биде во готовност поради референдумот во Србија.
„Подготвени сме за секаква интервенција. Ние сме на готовност 24 часа“, изјави неименуван извор за приштинскиот портал.
Се претпоставува дека специјалната единица ќе биде присутна во сите општини со мнозинско српско население на Косово и Метохија, а порталот објави и видео на кое се гледаат оклопните возила на таа единица на автопатот Приштина-Феризај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…

Србите џабе се бунат: Крајната цел на…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска разговараше…