Што се случува со Facebook? Вртоглав пад на акциите на компанијата

t

Акциите на Facebook паднаа за 23 отсто во продолженото тргување во средата по објавувањето на кварталниот деловен извештај што ги разочара инвеститорите.

Чадор-организацијата на Facebook – Мета објави дека остварила нето добивка од околу 10,3 милијарди долари, или 3,67 долари по акција, во последните три месеци од минатата година, што е пад од осум отсто во однос на истиот период во 2020 година и далеку под проекциите. Улица, пренесува CNN.

На падот на профитот влијаеше високата потрошувачка на компанијата за нејзината визија за таканаречениот метаверс, намаленото рекламирање на постоечките услуги и стагнацијата на бројот на корисници на Facebook.

Кварталните приходи на Мета беа 33,67 милијарди долари во четвртиот квартал.
Бројот на месечни активни корисници е 2,91 милијарди, наспроти 2,95 милијарди, како што предвидуваат аналитичарите, а просечниот приход по корисник е 11,57 долари.

Според извештајот на компанијата, забавен е и растот на приходите од реклами, иако и понатаму учествува со лавовски дел од околу 99,5 отсто во вкупните приходи.

Приходите од реклами се зголемија за 20 отсто на годишно ниво на 32,6 милијарди долари, што е најбавната стапка на раст од година во година.

Мета најави и послаби деловни проекции за првиот квартал од оваа година, очекувајќи приход меѓу 27 и 29 милијарди долари или за три до 11 отсто повисоки во споредба со истиот период во 2021 година.

Како причини за послабите очекувања, компанијата го наведе комбинираното влијание на неколку фактори, вклучително и промените во правилата за приватност на оперативниот систем на Apple iOS и макроекономските предизвици, како што се инфлацијата и проблемите со синџирот на снабдување кои влијаат на буџетите на огласувачите, пренесе Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Двајца тетовци повикани во полиција поради коментари…

Тетовската полиција повика на службен разговор еден…

Внимавајте на речникот: Битолчанец заработи кривична пријава…

СВР Битола поднесе кривична пријава против А.Р.(34)…

Цукерберг подготвува редизајн на Фејсбук: Еве какви…

Фејзбук, кој што денес го користат речиси…

Внимавајте што пишувате: Скопјанец доби кривична пријава…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.К.(23)…

Хакерски напад на воените Фејсбук профили во…

Хакери упаднаа во воените фејсбук-профили на Украина…