Објавено на:

„Ѓаволските плодови на русофобијата“: Захарова ја коментира ограбената руска црква во Оксфорд

t

„Русофобична и дезинформативна кампања, која лично ја започна британската министерка за надворешни работи Лиз Трас, ги дава „своите ѓаволски плодови“ во Оксфорд, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захаров за нападот на црквата Свети Николај Чудотворец во Оксфорд.

Според Захарова, разбојниците упаднале во црквата Свети Николај Чудотворец во Оксфорд во зори.

„Украдени е богатство од големо значење за парохијаните и локалната црковна заедница. Разбојниците земале и пари собрани за бегалците од Украина. Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас може да биде задоволна. Кампањата на русофобија и лажни информации кои таа лично ги покрена дава ѓаволски плодови на местото каде што и е издадена диплома за образование“, напиша Захарова на својот канал Телеграм.

Црквата Свети Николај Чудотворец, која се наоѓа во Оксфорд, припаѓа на Сурошката епархија на Руската православна црква.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бела куќа: Русија знае што ќе се…

Високи функционери на американската администрација и порачаа…

Ѓукановиќ: Време е за нови избори, за…

Претседателот на Црна Гора и лидер на…

Ковачевски вели: Борбата со корупцијата мора да…

Претседателот на Владата на Македонија Димитар Ковачевски…

(Видео) Полицијата во Дагестан испука предупредувачки истрели…

Полицијата во руската република Дагестан денеска испука…

Директорот на Фајзер се зарази со коронавирус…

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60)…