Објавено на:

Ѓоковиќ се враќа дома, Австралија му ја ykина визата

t

Австрaлија му ја укина визата на светскиот тенис број 1 Новак Ѓоковиќ, со што најверојатно ќе стави крај на надежите на српската тениска ѕвезда да ја одбрани титулата на Грен слем турнирот во Мелбурн.

„Денес го искористив моето овластување според член 133C(3) од Законот за миграција за да ја укинам визата што ја поседува г-дин Новак Ѓоковиќ“, изјави министерот за имиграција Алекс Хок откако ги искористи своите дискрециони овластувања за прашањата за виза.


Засега нема коментар од Ѓоковиќ или неговиот правен тим. Според австралискиот закон, можно е да се поднесе жалба на одлуката. Ѓоковиќ денеска тренира за Австралија опен. Ѓоковиќ е вклучен во ждрепката на турнирот како главен носител. Ѓоковиќ, скептик за вакцините, во минатата недела објави дека оди во Мелбурн со медицинско ослободување од барањата на Австралија посетителите да имаат примено вакцина против ковид-19. 34-годишниот Ѓоковиќ е желен да ја одбрани својата титула и да се бори за рекордниот 21 Грен слем трофеј кога турнирот ќе започне на 17 јануари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во живо: Прва фотографија на Новак пред…

Српските навивачи веќе се окупираат во Мелбурн…

ГОЛЕМИ ПРОТЕСТИ ЗА ПОДДРШКА НА ЃОКОВИЌ ВО…

Во Париз се во тек големи протести…

Вучиќ: Ѓоковиќ може со крената глава да…

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја коментираше одлуката…

Новак Ѓоковиќ се огласи по одлуката на…

Новак Ѓоковиќ беше третиран во изминатата недела,…

Започнува cyдењето на Ѓоковиќ, наскоро ќе се…

Новак Ѓоковиќ и министерот за имиграција Алекс…