Ѓоковиќ се спаси: Отфрлена кривичната пријава за фалсификување на Ковид исправи

t

Првото основно јавно обвинителство Белград ја отфрли кривичната пријава на потписникот „Будимир Гром“ во која се наведува дека непознати лица изработиле фалсификувана исправа – ПЦР потврди, кои подоцна Новак Ѓоковиќ ги користел за ослободување од вакцинација при влез во Австралија, како и кога поднесувал жалби на одлуката за укинување на визата.

Пријавата е поднесена до обвинителството на 12 јануари по електронски пат против неидентификувани лица за сторено кривично дело фалсификување исправа, соопшти обвинителството, а пренесува агенцијата Танјуг.

Обвинителството ги изврши потребните проверки, за што е испратено барање за прибирање на потребните информации до Министерството за здравство на Република Србија заради проверка на точноста на податоците, односно наводите од кривичната пријава.

Обвинителството денеска беше информирано од Министерството за здравство дека инспекцискиот надзор во институциите од Мрежен план утврдил дека потврдите за резултатите од тестирањето на вирусот САРС-КоВ-2 наведени во кривичната пријава се автентични.

„Со увид во електронската база на податоци при надзор на извршените тестови за присуство на вирусот Ковид-19 кај лицето Новак Ѓоковиќ, утврдено е дека е повеќекратно тестиран и дека има потврди за резултатите од тестот од 16 декември. , 2021 година и од 22.12.2022 год“, прецизираше обвинителството.

Обвинителството по прибраните податоци со решение ја отфрли кривичната пријава, сметајќи дека пријавениот не е кривично дело за кое се гони по службена должност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Синдикатот на полицијата во Македонија поднесе кривична…

Денес Синдикат на Полиција во Македонија -…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Кривична пријава за скопјанецот кој запали стан…

МВР поднесе кривични пријави против две лица…