Објавено на:

Ѓоковиќ ја доби битката за останување во Австралија

t

Новак Ѓоковиќ ја доби битката за укинувањето на визита од страна на австралиската влада и веднаш е ослободен од имиграцискиот притвор.

Судијата Ентони Кели нареди да се укине одлуката на Владата за откажување на визата на Ѓоковиќ, велејќи дека таквата одлука „била неразумна“.

На австралиската влада и е наложено да ги плати сите трошоци на Ѓоковиќ.

Судијата Кели нареди Ѓоковиќ да биде ослободен од имиграцискиот притвор во рок од 30 минути од наредбата, која беше прочитана на отворен суд околу 17.15 часот по австралиско време.

Адвокатот на Ѓоковиќ претходно тврдеше дека тениската ѕвезда била ставена во неправеден и/или неразумен процес.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ди Цајт: Победа на Русија ќе значи…

Русија не треба да ја добие војната…

Вучиќ отвори ултра модерен стадион во Заечар,…

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, за време на…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Можат ли „рисовите“ уште еднаш да ја…

Фудбалската репрезентација на Македонија ѝ гостува на Италија во претпоследното коло…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…