Објавено на:

Јамб во најава: Русите ќе го гранатираат овој дел на Киев, бараат сите жители да го напуштат

t

Интересно известување испрати руското министерство за одбрана пред малку до жителите на Киев. Во своето соопштение Руското Министерство за одбрана најави напад со прецизно оружје врз објектите на СБУ и 72-от главен центар на ПСО во Киев.

„Со цел да се потиснат информативните напади против Русија, информатичките капацитети на СБУ и 72-от главен центар на ПСО во Киев ќе бидат погодени со високопрецизно оружје“, се вели во извештајот.

Министерството за одбрана на Руската Федерација соопшти дека од почетокот на специјалната воена операција бројот на информативни напади од Украина е многукратно зголемен. Целта се државните институции на Русија.

Континуирано се упатуваат и повици до граѓаните на Руската Федерација. Нивните теми се заканите за физичка елиминација, како и извештаите за минирање на објекти од социјалната инфраструктура – училишта, градинки, железнички станици.

„Информативните напади врз Русија ги вршат преку 72-от главен центар за информации и психолошки операции на вооружените сили на Украина заедно со единиците за сајбер операции на Службата за безбедност на Украина, користејќи хардверски и софтверски системи и комуникациски капацитети во Киев“, соопшти Министерството за одбрана. .

Руското Министерство за одбрана ги повикува жителите на Киев кои живеат во близина објектите да ги напуштат своите домови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата…

Ова е ставот на Стејт Департментот, на…

Филипче: Кредитот е неповолен, станува збор за…

Гледано од економски аспект кредитот од 500…

Минчев: Буџетот е во катастрофална состојба

Министерот за јавна администрација Горан Минчев веќе…

АХВ: Заштитете ги и животните од високите…

Во услови на високи надворешни температури Агенцијата…

Македонија се бори со огнени стихии, пожари…

Граѓаните да не се движат во населените…