Објавено на:

Јапонскиот премиер стравува од употреба на нуклеарно оружје: Хирошима треба да биде пример за можните последици

t

Јапонскиот премиер Фумио Кишида тврди дека ризикот од Русија да користи нуклеарно оружје е „сè пореален“, давајќи ги овие забелешки во саботата во Хирошима за време на посетата на американска делегација.

Кина предупредува на „незамисливи последици“ доколку нуклеарната енергија биде принудена да се фрли во ќош

Војната во Украина ги покажува тешкотиите да се создаде свет без нуклеарно оружје, рече Кишида, тврдејќи дека руската „агресија“ го загрози меѓународниот поредок и мир. Во споменикот и музејот на мирот во Хирошима му се придружи американскиот пратеник во Јапонија Рам Емануел, поранешен шеф на кабинетот на Белата куќа, можеби најпознат по неговата максима „Никогаш не дозволувај добрата криза да оди на отпад“.

Владимир Путин минатиот месец нареди руските нуклеарни сили да бидат ставени во „висока готовност“. Сепак, ставот на Москва за употребата на такво оружје не е променет. Како што потсети портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, за време на интервјуто за Си-Ен-Ен претходно оваа недела, неговиот „концепт за домашна безбедност“ е јавно видлив и наведува каква било причина зошто може да се користи нуклеарно оружје, како што е „егзистенцијална закана за нашата земја“.
„Нема други причини кои беа споменати во тој текст“, истакна Песков.

Во исто време, американскиот претседател Џо Бајден се држеше до „правото“ да користи нуклеарно оружје во сценариото за прв удар и покрај тоа што вети дека ќе ја промени истата политика за време на неговата изборна кампања. Сегашната политика на САД дозволува употреба на нуклеарно оружје како одговор на „екстремни околности“, нејасен термин кој вклучува инвазија, хемиски или биолошки напади. Вашингтон постојано сугерираше дека Русија планира напад со хемиско оружје во Украина, нешто што Москва го негира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заеднична вежба на морнариците на САД, Јужна…

Морнариците на Јужна Кореја, САД и на…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Маж се самозапали на погребот на поранешниот…

Јапонец се самозапалил во протест против државниот…

Естонија им го одзема оружјето на Русите…

Граѓаните на Русија или Белорусија кои живеат…

Иран ѝ даде моќно оружје на Русија:…

Русија почна да користи ирански саморазнесувачки беспилотни…