Ја менува ли Германија страната? Русија нe ни е нeпријател, вели премиерот на Баварија

t

Премиерот на германската сојузна покраина Баварија Маркус Зедер се спротивстави на заострувањето на санкциите против Русија и проектот „Северен тек 2“.
„Никој не може да сака војна во Европа. Истовремено, треба да се почитува територијалниот интегритет и независноста на Украина во согласност со меѓународното право. „Но, постојаните нови закани и построги санкции против Русија не можат да бидат решението – од една страна затоа што санкциите се долго време неефикасни, а од друга – затоа што овие нови санкции во повеќето случаи ќе ни наштетат на ист начин“, рече Зедер. интервју за германски „ФАЗ“.

Како што рече, исклучувањето на Русија од финансискиот систем СВИФТ, затворањето на балтичкиот гасовод „Северен тек 2“ или општиот прекин на сите испораки на гас од Русија ќе влијае и на Германија.
„Дури и во екот на Студената војна, енергетската врска меѓу Советскиот Сојуз и Германија не беше доведена во прашање“, рече Зедер.

Според него, Западот во одреден момент ќе мора да одговори на клучното прашање : „Има ли план за проширување на НАТО на сметка на Украина или не?“, Без оглед на дебатите за правото на Москва да диктира што било таму“.
„Ми се чини дека едно е јасно: проширувањето на НАТО на исток во случајот со Украина нема да биде на дневен ред уште долго“, посочи Зедер.
Тој исто така изјави дека Русија е тежок партнер, но не и непријател на Европа, и дека повеќето Германци сакаат стабилни и мирни односи со Москва, бидејќи дијалогот треба да продолжи, и покрај предизвиците.
Изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ беше целосно завршена на 10 септември 2021 година. За да може гасоводот да биде пуштен во употреба, неопходно е компанијата „Норд стрим 2 АГ“ да добие регистрација на независен транспортен оператор.
На проектот активно се спротивставуваат САД, кои го промовираат својот природен течен природен гас во Европската унија, како и Украина, која се плаши да не го загуби транзитот. Русија постојано бараше гасоводот да престане да се споменува во контекст на каква било политизација, бидејќи тоа е комерцијален проект кој е од корист и за Русија и за Европската унија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Средба Османи-Бербок: Германија е најгласен поддржувач на…

Во рамки на учеството на 78-то Генералното…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…