Објавено на:

Ја мислат Украина, а кај Тајван вpиe: Кина испратила 39 воени авиони во зоната на воздушна одбрана на Тајван

t

Министерството за одбрана од Тајпеј тврди дека тајвански ловци предупредиле 39 кинески авиони да си заминат.

Тајван повеќе од една година се жали на честите упади на кинески авиони во воздушниот простор на островот, најчесто островите Пратас, објави Ројтерс.

Тајван ги нарекува кинеските воени активности „сива зона“ на војување, создадена да ги исцрпи тајванските сили со постојано предизвикување, и на тој начин тестирање на одговорот на Тајпеј.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонските кикбоксери освоија 50 медали на ВАКО…

Македонската кикбокс репрезентација викендов настапи на ВАКО…

Дожд, снег и температури под нула- еве…

Времето утре ќе биде променливо облачно и…

Доаѓаат Лазарова сабота, па Цветници: Што треба…

На 8 април е Лазарова сабота, еден…

(Видео) Зима во пролет: На Маврово вее…

Моментално во Маврово има интензивни врнежи од…

Русковска имала притисоци за да се откаже…

Обвинителката Вилма Русковска во Топ Тема на…