Објавено на:

Ја победивме ама Италија сепак би можела да оди на Светско?

t

Фудбалската репрезентација на Италија второ Светско првенство по ред не успеа да обезбеди пласман, откако во полуфиналето од баражот за мундијалот во Катар загуби на домашен терен од Македонија со 0-1.

И покрај тоа што Италија преку квалификациите не успеа да се најде во Катар, од оваа земја веруваат дека би можеле да влезат на шампионатот како замена.

Имено на последниот меч на Иран во квалификациите против Либан не им беше дозволено на жените да влезат на стадионот.

Оваа одлука не им се допадна на раководните лица на ФИФА, па сега се шпекулира дека поради тоа оваа земја би можела да остане без мундијалот, а на нејзино место да влезе Италија како најдоброрангирана земја на ФИФА ранг листата и актуелен европски шампион.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Италијанци маршираа за заштита на правото на…

Италијанците вчера излегоа да маршираат низ Рим,…

Бугарските НВО во Македонија “плачат” во амбасадите:…

Како позитивен преседан го цениме фактот што…

Ковачевски: Не е точно дека не реагираме…

Премиерот Димитар Ковачевски, во одговор на новинарско…

Овчаров: Северномакедонски простаци, сега сите видоа какво…

Бугарскиот новинар Николај Овчаров, во колумна за…

Се јави и “македонскиот Бугарин” Митрев: Примитивизам…

„Покажавме примитивизам и во какво болно општество…