Јовевски тврди: Јавното обвинителство не постапувало селективно

t

За разлика од порано, сега Јавното обвинителство постапува не селективно, држејќи се до рамките на законот, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во неделното викенд интервју за Радио Слободна Европа.

Вештачењата и прибавувањето на докази оди споро и токму таму јавниот обвинител Јовески ги гледа објективните проблеми за пробивање на роковите за истраги, но има и субјективни.

Јовески додава дека во овој момент поведена е дисциплинска постапка за несовесно и неодговорно работење на јавен обивнител.

Земјава бележи скок од 24 места во однос на перцепцијата на корупција, а нотирано е и во извештајот на Стејд департментот и на Европската унија дека зголемена е борбата против организираниот криминал и корупцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скопјанец искршил стакла на банка во Аеродром

Вчера во 09:50 часот на подрачјето на…

(Фото) Од далеку многу, далеку од многу:…

На митингот на ВМРО-ДПМНЕ имало околу 25.000…

Европската Унија издвои шест милијарди евра за…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…

Ванковска: Сè ни одземаа, освен душата –…

Претседателскиот кандидат Билјана Ванковска, поддржана од партијата…