Објавено на:

Јужноафриканскиот претседател го обвини НАТО за војната во Украина

t

Јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоса, потенцијален посредник во руско-украинскиот конфликт, го обвини НАТО за предизвикување војна во поранешната советска република со проширување на исток кон прагот на Москва.

„Војната можеше да се избегне доколку НАТО ги послушаше предупредувањата од своите лидери и официјални лица во текот на годините дека неговото проширување кон исток ќе доведе до поголема, а не помала, нестабилност во регионот“, изјави Рамафоса пред јужноафриканските пратеници во четвртокот.

Наместо да се ужива во плодовите од долго очекуваниот мир по завршувањето на Студената војна во 1991 година, НАТО се прошири, додавајќи ги поранешните нации од Варшавскиот пакт и поранешните советски републики во Алијансата, почнувајќи со Полска, Унгарија и Чешката Република во 1999 година. Друг бран се појави во 2004 година, вклучувајќи ги Бугарија, Естонија, Латвија, Литванија, Романија, Словачка и Словенија. Следеа Албанија и Хрватска во 2009 година; потоа дојде Црна Гора во 2017 година и Македонија во 2020 година. Украина и Грузија побараа да се приклучат на блокот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Нема да има…

На прашање на Инфомакс до премиерот Ковачевски…

(Видео) Ковачевски: Му објаснив на Мицкоски какви…

Денес имавме средба со пртседателот и тимот…

Кичевскиот градоначалник ги критикува СДСМ и ДУИ:…

Покрај низата високи партиски членово и екс-функционери,…

Васало за бугарските клубови и уставните измени:…

Заменик aмбасадорoт во делегација на ЕУ во…

Синдикатот на УКИМ бара за 4 години…

Синдикатот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“…