Објавено на:

Њујорк Tајмс: Земјите членки на ЕУ најверојатно ќе одобрат ембарго на руската нафта уште следната недела

t

Земјите членки на ЕУ најверојатно ќе одобрат ембарго на руската нафта следната недела, пишува Њујорк Тајмс повикувајќи се на сопствени извори.

Претставници на Европската Унија во неколку наврати споменаа дека е можно Унијата да воведе ембарго на руските енергенси, но еден дел од земјите членки се противеа на таквата идеја со објаснување дека нема да дозволат државите да трпат економска штета заради санкциите кон Русија.


Неколку членки на Унијата и компании од земјите членки веќе се согласија да го плаќаат рускиот гас во рубљи откако Русија постави ултиматум за “непријателските земји” дека нема да добијат енергенси ако се спротивстават на плаќањето во рубљи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија има каде да продаде: Путин ја…

Русија ја пренасочува трговијата и извозот на…

Конечно: Утрово драстичен пад на цените на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава…

Портпаролката на Бајден: Ги финализираме детали за…

Прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, во…

Добри вести: Падна цената на нафтата на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 118 долари…

НЕМА КРАЈ: Цената на нафтата на светските…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава…