Објавено на:

Ќе влезе ли и Косово во ЕУ пред Македонија?

t

Германскиот амбасадор во Приштина, Јерн Роде, кажа дека за компромис меѓу Белград и Приштина потребна е политичка волја. Тој рече и дека Европската унија нема да увезува отворени прашања.

„Незамисливо е ЕУ да прифати нови земји-членки кои не се признаваат меѓусебно бидејќи ЕУ нема да внесува спорови во своето семејство. Србија отвори нови кластери во преговорите, а т.н. Косово не доби визна либерализација. Двете не се поврзани.на патот кон ЕУ“, изјави Роде за РТК.

Коментирајќи ги неодамнешните полициски акции на северот на Косово и Метохија, тој оцени дека тие немаат етнички префикс и дека се уапсени од различни националности. Тој додаде дека не гледа зошто некој би ги претставил тие постапки како акции против Србите.

„Тие имаат за цел да се борат против корупцијата и криминалот, но ако некој мисли дека овие постапки се неправедно загрозени, може да се жалат на суд“, рече Роде.

Говорејќи за неспроведувањето на одлуката на Уставниот суд во Приштина за враќањето на земјиштето на манастирот Високи Дечани, амбасадорот посочува дека „не можете да избирате кои судски одлуки ќе ги спроведувате“.

Тој додаде дека е разочаран што неколку влади по ред не ја спроведоа одлуката на судот.

Власта која тврди дека сака да го зајакне владеењето на правото го поткопува сопствениот кредибилитет со тоа што не ги спроведува судските одлуки, истиот суд го оправдуваше неспроведувањето на Заедницата на српските општини. Судските одлуки треба да се спроведуваат без разлика дали тоа ви се допаѓа или не, и не сакам да плаќам даноци, но морам“, заклучи Роде.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убиецот кој ја изрешета бремената сопруга во…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ…

Ова е поинаква Русија, Србија треба да…

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил,…

Србија ја бојкотира ЕУ: Нема да учествува…

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја оцени…

Види чудо, Курти експресно го најде “својот…

Пратеникот на Собранието на Србија од Косово,…

Продолжува драмата во српската репрезентација: Влаховиќ демантира…

Српскиот репрезентативен напаѓач Душан Влаховиќ ги демантираше…