Ќе ги смири ли Германија? Министерката за надворешни работи во Украина и Русија

t

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок денеска ќе отпатува за Киев, продолжувајќи во Москва за да разговара за теми меѓу кои и руско-украинскиот конфликт, изјави портпаролот на министерството на редовниот владин брифинг во петокот.

Руската влада веќе објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе ја одржи својата прва средба лично со Баербок утре. Претходно овој месец, Баербок ја истакна неопходноста од дијалог со Москва за деескалација на тензиите меѓу Русија и Украина. Но, Русија деновиве ги нарече разговорите со западните сили „разочарувачки“. Берлин се надеваше дека разговорите сепак ќе продолжат, изјави портпаролот на германската влада во петокот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…