Објавено на:

Ќе има ли нови компликации? Министерството за одбрана на Белорусија го повика на разговор претставникот на военото аташе на Украина

t

Белоруското Министерство за одбрана повика на разговор меѓу военото аташе на Украина поради честите случаи на прекршување на границите.

„Военото аташе во украинската амбасада во Белорусија, полковник Катсуба, беше поканет во белоруското министерство, на кој му беше врачена протестна нота“, се вели во пораката на каналот Телеграм.

Да потсетиме, белоруското Министерство за надворешни работи претходно испрати протестна нота до Украина поради лансирање на беспилотно летало на белоруска територија. Според податоците од Минск, леталото илегално ја преминало границата на 24 јануари, по што воени експерти насилно го приземјиле.

Анализата на податоците од дронот покажа дека леталото е лансирано од територијата на Украина со цел „незаконско собирање разузнавачки податоци над воениот полигон Брестски“.

Се прецизира дека ова е трет случај на прекршување на границата од ноември минатата година.
На аташето му било кажано дека Киев мора да спроведе истрага за инцидентот и да поднесе извештај до Минск за резултатите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…