Објавено на:

Ќе има ли нови компликации? Министерството за одбрана на Белорусија го повика на разговор претставникот на военото аташе на Украина

t

Белоруското Министерство за одбрана повика на разговор меѓу военото аташе на Украина поради честите случаи на прекршување на границите.

„Военото аташе во украинската амбасада во Белорусија, полковник Катсуба, беше поканет во белоруското министерство, на кој му беше врачена протестна нота“, се вели во пораката на каналот Телеграм.

Да потсетиме, белоруското Министерство за надворешни работи претходно испрати протестна нота до Украина поради лансирање на беспилотно летало на белоруска територија. Според податоците од Минск, леталото илегално ја преминало границата на 24 јануари, по што воени експерти насилно го приземјиле.

Анализата на податоците од дронот покажа дека леталото е лансирано од територијата на Украина со цел „незаконско собирање разузнавачки податоци над воениот полигон Брестски“.

Се прецизира дека ова е трет случај на прекршување на границата од ноември минатата година.
На аташето му било кажано дека Киев мора да спроведе истрага за инцидентот и да поднесе извештај до Минск за резултатите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…