Објавено на:

Ќе прават реприза на Арачиново: Гутереш плави план за евакуација на заробените во “Азовстал”

t

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, изјави дека се работи на план за евакуација на цивилите кои се наоѓаат во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол.

Станува збор за многу сложена операција, со која начелно се согласи и претседателот на Русија, Владимир Путин, а договорено е деталите да бидат усогласени на состаноците кои во моментов се во тек – изјави Гутереш, пренесува „Би-би-си“.

Според Гутереш, операцијата е особено деликатна бидејќи во неа се вклучени луѓе кои не се во своите домови или јавни места, туку се наоѓаат во бункери во драматични услови.

Нашата цел е да ги евакуираме тие луѓе што побрзо, но јасно е дека прво мора да се обезбедат сите услови за тоа – вели Гутереш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Повторно евакуиран Ист Гејт Мол

Трговскиот центар „Ист гејт“ повторно евакуиран, овојпат…

ОН: Човештвото доживува климатски колапс

Рекордно високите температури треба да послужат како…

Драматично спасување од завеан автобус во Србија:…

Пожарникарите-спасувачи ноќеска евакуираа граѓани од завеан автобус…

Најмалку 30 предвремено родени бебиња евакуирани од…

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска…

Вулканска ерупција во Исланд, прогласена вонредна состојба

Експертите изразија стравување дека вулканска ерупција, која…