Објавено на:

Ce рacпaѓa ли Бocнa? – Дoдиk бaрa oтцeпyвaњe и припojyвaњe co Cрбиja

t

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик оцени дека сегашниот концепт на БиХ, кој се покажа како неуспешен, ќе трае уште неколку години и дека со доаѓањето на втората американска администрација, Република Српска треба да го рехабилитира пристапот на поранешниот американски службеник, Сенди Бергер, кој велел дека припојување на србите од БиХ со Србија е одржливо решение. – Пишува Спутник рс.

Додик оцени дека Бергер, кој беше висок функционер на американската администрација во 1995 година, е реалист и верува дека ако муслиманите не ги убедат Србите дека треба да останат во БиХ, а Србите не изразат желба да го сторат тоа во рок од три години, треба да се дозволи референдум за нивниот статус и да се прифати реалноста дека тие треба да се приклучат на Србија.
Според него, Бергер сметал и дека тоа ќе биде одржливо и трајно решение и насочено кон зачувување на регионалниот мир.

Додик истакна дека од друга страна, постоела група дипломати на поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт, предводена од Ричард Холбрук, која смислила концепт кој сега се покажува како неуспешен.
„Нивниот концепт беше суштински лажен. Тие го понудија Дејтонскиот договор и во него дадоа одредени отстапки на сите, ја направија БиХ од два ентитета и три народи и рекоа дека сме еднакви, но подоцна во спроведувањето направија се да не биде така. “, изјави Додик за ТВ „Хепи“.

Според него, денешната ситуација е таква што Хрватите се целосно незадоволни од ситуацијата во БиХ, а Србите се целосно недоверливи во овие „добри намери“, пред се САД и нивните сојузници, кои понудија договор и сè што можеа да го извртат и да создадат унитарна и централизирана земја под превезот на функционална БиХ.
„Мислам дека доаѓа времето до крајот на тој концепт, дека овој концепт може да живее неколку години, две или три, за време на администрацијата на Џозеф Бајден. „Нешто што дојдовме до, но тоа беше реален пристап. , за тоа е напишана студија“, рече Додик и потсети дека Бергер бил и американски секретар за национална безбедност, пренесе РТРС.

Додик рече дека повеќе ништо не може да и се наметне на Република Српска со сила.
„Буквално мораме да се бориме за ослободување, само овојпат нема да користиме пушки. Ќе беше полесно опозицијата да беше за враќање на нашите надлежности“, рече Додик.

Тој повтори дека условите се српските претставници да се вратат во заедничките тела на БиХ за да се елиминира законот наметнат од поранешниот висок претставник Валентин Инцко од правниот живот, а имотот, шумите и земјоделското земјиште да и бидат вратени на Република Српска, пренесува РТРС.
На прашањето што е подготвен да направи за Република Српска, Додик рече дека е подготвен да се понижи, а ако треба и да клекне и да ползи, но дека тоа мора да биде во интерес на Српска, а не дека некој сака преку него да ја понижи Република Српска.
Додик рече дека верува оти ќе изгради односи со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, дека Србија автоматски ќе им даде српско државјанство на Србите во Република Српска и потсети дека Хрватите од БиХ имаат хрватско државјанство.

Тој додаде дека односот меѓу Српска и Србија е најдобар досега.
Додик изјави дека Србија и Српска соработуваат на многу проекти, како и за помагање на Србите во Федерацијата БиХ и дека Српска на Србија и дала 150 мегавати струја, кои Србија ќе и ги врати кога ќе има вишок.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Пристапот на Нетанјаху во Газа е…

Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон…

Се пребаруваат гробиштата во Злот: Еве каде…

Додека цела Србија се прашува каде е…

Вучиќ најави нови инвестиции од француски компании…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…

Борел: Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро…

Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро би…

Осомничените за убиството на Данка не покажале…

„Навистина ми е неразбирлива таа ладнокрвност при…