Џамбаски до Пендаровски: Во Бугарија нема македонско малцинство, никогаш немало и нема да дозволиме да има

t

Потпретседателот на ВМРО и претседавач со Делегацијата на ВМРО во Групата за EКП во Европскиот парламент, Ангел Џамбаски на својот Фејсбук профил реагира на вчерашното интервју на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во врска со македонското малцинство.

Во Бугарија нема македонско малцинство, никогаш немало и нема да дозволиме да има, вели Џамбаски од партијата на Каракачанов.

Според него, „безобразното и неодговорно однесување на премиерот Кирил Петков“ довело до дрски изјави на претседателот Пендаровски.

„Според него, во Бугарија имало Македонци, а ние сме се мешале во нејзините внатрешни работи. Ова е единствениот резултат од многу успешното, според Петков, гостување во РСМ. Не, Стево Пендаровски, ние не ви се мешаме во внатрешните работи, едноставно и јасно сакаме да го почитувате Договорот за добрососедство, да го почитувате постоењето на бугарската заедница во Република Македонија и да престанете да ја фалсификувате историјата. Не ние, туку Бугарите во Македонија, кои ги гмечите со болшевичко-комунистичката злоба, баравме да бидат внесени во вашиот устав. Многу е едноставно. Ставете крај на лицемерието и преземете чекори за почитување на вашите обврски, наместо да си го чешате јазикот на непостоечкото „македонско малцинство“, што е српска лага наметната преку репресија и терор“, вели Џамбаски.

Додава дека Бугарија има јасна и дефинитивна позиција и тие нема да отстапат од неа.

„Време е господинот Пендаровски и сите белградски марионети да се откажат од илузорните надежи дека ќе се препуштиме на вашата дрскост. Вашата влада мора да го признае и да се извини за геноцидот извршен врз македонските Бугари од македонскиот крвав Божиќ. Безусловно. За почеток“, бара тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Урнебесно – Само во Бугарија: Жена паркираше…

Постара жена го „слетала“ автомобилот на друг…

Грците и Бугарите живеат најскромно од цела…

По десет години „финансиско чистилиште“, Грците конечно…

„Шпигел“: Во Бугарија откриено складиште за оружје…

Бугарските истражни органи откриле складиште со оружје…

Бугарија од утре официјално е членка на…

Бугарија официјално стана членка на Шенген просторот…

Два земјотреси рано утринава ја стресоа Бугарија

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според…