Објавено на:

Џонсон: Украина добива оружје кое ќе биде страв и трепет за Русите

t

Според „Тајмс“, британскиот премиер Борис Џонсон сака да ѝ достави „поубиствено оружје“ на Украина. Но какво оружје, Џонсон не прецизираше.

Борис Џонсон рече дека сака да обезбеди „посмртоносна“ воена помош за Украина, бидејќи предупреди дека Владимир Путин ќе се обидел да ги интензивира борбите.

Адмиралот Сер Тони Радакин, началникот на Генералштабот за одбрана, одржа брифинг за министрите, велејќи дека конфликтот ескалирал во „потрадиционална војна“ бидејќи Украина сега се бори да ги одбие руските сили и да ја врати заземената територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Без коментар – Медведев: Русија има право…

Русија ќе користи нуклеарно оружје во случај…

Врие и во Албанија: Опозицијата обвини дека…

Партијата на поранешниот албански претседател Илир Мета,…

Северн тек бил мета на саботажа со…

Ситуацијата е напната: има остар пад на…

УКИМ пред штрајк: Дури и косовските професори…

Под просекот на државното ниво е платата…

Целосно ќе се затвори “Северен тек 2”?…

Причината за падот на притисокот во гасоводот…