Објавено на:

Џорџ Буш: Зеленски е Черчил на нашето време

t

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш го нарече украинскиот претседател Володимир Зеленски „Черчил на нашето време“.

На својот инстаграм-профил, по разговорот со Зеленски преку видеоврска, Буш изјави дека му се заблагодарува на украинскиот претседател за неговото лидерство, неговиот пример и посветеноста на слободата и ја поздравува храброста на украинскиот народ.

„Почестен сум што поминав неколку минути разговарајќи со претседателот Зеленски – Винстон Черчил на нашето време.

Претседателот Зеленски ме увери дека нема да се откаже од борбата против варварството и насилството на Путин“, напиша Буш.

Тој додаде и дека Американците се инспирирани од силата и издржливоста на Украинците и дека ќе продолжат да ги поддржуваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Елмас и Чурлинов за пет минути…

Македонија го скрши отпорот на Малта и…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

БОЛНА РАБОТА: Мајка ја принудувала малолетната ќерка…

Мајката која ја принудувала малолетната 14-годишна ќерка…

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…